CzechEnglishGerman

Jak já medituji a co bych Ti ze své praxe mohla doporučit?

Meditace mám moc ráda. Využívám je už dlouhá léta, když tak počítám, tak i desetiletí. Co je to vlastně meditace? Ono každý to bere asi trochu jinak. Já to brala z počátku jako intenzivní cvičení síly vůle a myšlení, respektive nemyšlení. Pak jsem postupem času přišla na to, že meditace může být i soustředěná práce třeba na zahradě, nebo malování obrazu. Když zde ale mluvím o meditaci, myslím tím pohled do svého nitra, podvědomí, kde nechávám mimo svou intenzivní mysl. Část mysli se mnou musí jít, abych si vůbec mohla uvědomit, co vnímám, ale jen velmi nízké procento. Je to stav uvolněné mysli, kdy nehodnotím, nenutím, neočekávám, nepředvídám, jsem otevřená různým i zdánlivě nesmyslným vjemům.

Jak takového stavu dosáhnout? To Ti opravdu neřeknu, každý máme svoji cestu a je to vnitřní práce každého z nás, nebo taky není. Je to každého volba. Ale můžu Ti povědět svoji vlastní cestu, svoje „metody“.

Já dospěla do bodu, kdy umím vstoupit do stavu uvolněné meditace velice rychle i bez předchozí přípravy, ale trvalo to celkem dlouho. Vnímám to třeba i při hře se synem, terapeutickém rozhovoru s klienty či jen tak, takové to uvolnění, kdy přicházejí zajímavé nápady.

Dospěla jsem k tomu dvěma cestami. Jednak „klasickou meditací“, kdy jdu buď do svého nitra už vlastní vyšlapanou cestičkou, nebo pomocí řízené meditace. Zde je velmi dobré si zvolit někoho, kdo Ti opravdu sedí. Kdo má pro Tebe příjemný hlas, má pro Tebe správnou rychlost postupu a já si vybírám i podle toho, jak mně inspiruje celkově jeho život, zda mi „sedí“. Pro každou situaci to ale může být jiné. Zkoušela jsem více autorů. Ale nějak jsem nakonec došla k tomu, že nemají takový pestrý rejstřík, jaký bych ráda.

Druhá cesta pro mě jsou tzv. volné imaginace, kterou vysvětluje a používal třeba Carl Gustav Jung. Je to metoda, která je spíše o té meditace při činnostech, nebo v klidu bez předchozího „uvedení do nitra“.

Pokaždé je ale dobré snížit svou myšlenkovou aktivitu. To není jednoduché a chce to cvik a taky dobré rozpoložení. Proto je dobré se na sebe nezlobit, když to nejde.

Jak se tedy připravit na meditaci?

Uvolnit mysl

Jak si uvolnit mysl? Každý má jinou metodu. Co zabírá mně? Většinou se neumím uvolnit, pokud něco řeším a chci výsledek okamžitě (ano, nejsem zrovna moc trpělivá, ale učím se J). Pokud na něčem lpím, nebo něco nejde dle mých představ. Naštěstí pro můj klid už je takových situací méně a méně, nebo si toho rychle všimnu a to všimnutí je ono. To mi dává možnost jít do toho nadhledu. Ale toto Ti nikdo nedá. Je to zase o vědomém pozorování svého života a mojí reakce myšlenek na něj.

Udělat si na meditaci čas a prostor

Vyhradit si na meditaci čas je důležité. Moc to asi nejde mezi přípravou večeře a koupáním dětí, nebo při pauze na oběd, kdy vím, že mám jen půl hodiny. Ale při cviku i toto jde J. Pokud chci nějakou hlubší sondu, chce to opravdu vyhradit si čas. Děláme si tak čas pro sebe. A ano, vím, že to není někdy jednoduché, ale je to o našich prioritách. A jako matce samoživitelce o tom fakt nemusíte více mluvit. Ale jde to. Stejně tak i prostor, ve kterém chcete jít do hlubší meditace, by měl být příjemný. Odhrnout dětské hračky ze sedačky asi nebude úplně ono. Já mám ráda uklizený a voňavý prostor. Zapálím i někdy i svíčku. Toto všechno můžete různě vyladit. Vůně, které se váží k problematice (což část toho, čemu se teď věnuji a bavím se tím). Svíčky můžete také vyladit podle barvy čaker, nebo je spousta výrobců, jejich svíčky mají různý záměr.

Jak vstoupit do svého nitra?

Zase každý má svou metodu. I každý autor řízených meditací to dělá jinak. Já používám zklidněný a hluboký dech a sestup, nebo vzestup po barvách čaker. Podle pocitu. Dolů sestupuji spíše do hlubin svého já, k předkům, nebo i v jiných situacích. Nahoru jdu spíše při práci s vyššími čakrami, pro komunikaci s jinými bytostmi a lidmi. Ale jak jsem psala už dříve, poslední dobou toto už většinou přeskakuji. Píši to zde proto, že takto to používám ve svých meditacích, které zde mám pro Tebe. Co je podle mě ale opravdu důležité, meditaci řádně ukončit. Občas se stane, že u meditace usnu, to vnímám jako v pořádku. Ale pokud jsem bdělá, zase imaginárně vystoupám nebo sestoupím do bytí v těle tady a teď.

Jak si vybrat řízenou meditaci?

Je několik možností a já si vybírám intuitivně. Co na mně vyskočí, co si mně zavolá. Ale je možné také vybírat podle tématu, které řešíte. Nebo Ti přijde zvláštní, něco to téma s Tebou dělá. Většinou to, že na to reagujeme silněji emočně, je to, že je to to naše aktuální téma, které si volá o pozornost.

Takže tato je moje praxe s meditací. Pokud Tě můj příběh a způsob vedení meditace oslovil. Připravila jsem několik meditací, můžeš si je pořídit zde.